Jaki gaz do migomatu? Jak dobrać właściwy rodzaj i na co zwracać uwagę?

Gaz do migomatu Metoda spawania MIG/MAG jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik spawalniczych. Półautomat spawalniczy szeroko znany jako migomat używany jest zarówno w przemyśle, do profesjonalnych zastosowań warsztatowych jak i do zupełnie amatorskich. Uniwersalność tej metody wynika z jej wydajności, możliwości zautomatyzowania metody spawania, zespalania elementów o różnych grubościach oraz spawania we wszystkich pozycjach.

Termin MIG/MAG stosuje się jako określenie dwóch metod spawania w osłonie gazu MIG (z ang. Metal Inert Gas) oraz MAG (z ang. Metal Active Gas). Te techniki są do siebie na tyle podobne, że można zastosować je w jednym urządzeniu spawalniczym. Różnią się rodzajami gazów, jakie są wymagane do ich stosowania. Rodzaj gazu należy dobrać do spawanego materiału. W technice MIG jako osłonę procesu spawania wykorzystuje się argon lub hel (gazy obojętne), natomiast w technice Mag gaz aktywny (dwutlenek węgla lub jego mieszankę z argonem). Nowoczesne migomaty marki Cloos umożliwiają stosowanie różnych rodzajów gazów.
 

W jakim celu wykorzystuje się gaz w spawaniu metodą MIG/MAG?

Gazy osłonowe używane w spawarkach MIG/MAG spełniają kluczowe zadanie w całym procesie. Osłona gazowa chroni gorący, stopiony metal, który ma utworzyć spoinę przed szkodliwym wpływem powietrza atmosferycznego oraz tworzy dogodne warunki do jarzenia się łuku elektrycznego. Skład gazu wpływa na jakość i kształt spoiny oraz na natężenie prądu krytycznego.

W procesie spawania ważny jest nie tylko dobór właściwego gazu ale również prędkość jego emisji – dostosowana to tempa wysuwania drutu. Od tych parametrów zależy efekt końcowy spawania i jakość spoiny.

W gaz do migomatu najlepiej zaopatrywać się w certyfikowanych punktach z asortymentem butli z gazami, takimi jak CO2, azot, argon, hel i mieszankami. W wielu takich punktach możliwa jest wymiana pustej butli na pełną. Ważne jest, by butla posiadała aktualną legalizację.

 

Spawanie w osłonie gazowej – rodzaje gazów spawalniczych

Do spawania metodą MIG zalecane jest wykorzystywanie gazów obojętnych, ponieważ nie wchodzą w reakcje z roztopionym metalem. Chemia określa je jako gazy szlachetne. Stosuje się je do spawania metali podatnych na proces utleniania, takich jak: miedź, aluminium, magnez, cyrkon oraz tytan.

Najłatwiej dostępny i najbardziej przystępny cenowo jest argon. Jest on najczęściej wykorzystywanym gazem ze względu na swoją uniwersalność (można wykorzystywać go w procesie spawania niemalże wszystkich metali). Wysoka zdolność jonizacji łuku, która cechuje argon, pozwala wypracować doskonałą klasę spawania. Gaz ten występuje w różnych stopniach czystości, ale najpopularniejszy stopień to 4,5. Doskonale sprawdza się do spawania aluminium oraz stali kwasoodpornych i tytanowych.

Gazy aktywne wymagane są przy spawaniu metodą MAG – dwutlenek węgla i mieszaniny dwutlenku węgla z tlenem, argonem i innymi. Metoda MAG zalecana jest do spawania stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych, a także pozostałych metali nieżelaznych. Mieszanka z CO2 nie sprawdza się do spawania stali nierdzewnych z niską zawartością węgla. Do tego celu zalecana jest mieszanina z argonem i tlenem.

 
 

Metody spawania z użyciem gazów

Inną metoda spawania w osłonie gazów jest TIG. Przy spawaniu metodą TIG zalecane jest użycie gazów obojętnych. Najczęściej wybieranym gazem, podobnie jak w metodzie MIG, jest argon. Ważne jest, by jego stopień czystości wynosił minimum 99,95%. Przy spawaniu aluminium lub miedzi, czyli metali o wysokiej przewodności cieplnej, stosuje się również hel. Przy zastosowaniu takiej osłony łuk ma wyższą temperaturę oraz osiąga bardziej równomierny rozdział ciepła pomiędzy krawędzią łuku a rdzeniem. Zastosowanie helu w metodzie TIG wypierane jest ostatnio przez mieszaniny argonu i helu.

 

Dobór gazowej osłony przy spawaniu miedzi i podobnych metali

Dobór gazu zależy nie tylko od metody spawania, ale też rodzaju spawanego materiału i jego właściwości. Odpowiedni wybór gazowej osłony zapewni komfort pracy i pozwoli na uzyskanie efektownej i wytrzymałej spoiny.

Do spawania stali czarnej wykorzystuje się argon, standardowo w odmianie czystości 4,5 (najwyższa odmiana czystości to 5.0 – 99,995%). Argon w czystej postaci stosuje się podczas spawania stali tytanowych, kwasoodpornych oraz aluminium. Do spawania stali wysokostopowych zalecana jest mieszanka argonu z dodatkiem tlenu lub dwutlenku węgla. Argonu, helu i ich mieszanek używa się do spawania metali, które są podatne na utlenianie, takich jak: aluminium, magnez, miedź, tytan lub cyrkon.

 

Gazy spawalnicze przy cięciu plazmowym i gazowym

Do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny – aluminium, wysokostopowej stali i drobnoziarnistej stali konstrukcyjnej, wykorzystywane jest cięcie plazmowe. Na jakość cięcia kluczowy wpływ ma dobór gazów osłonowych. Najczęściej stosowana jest mieszanina azotu i tlenu oraz innych gazów pod postacią sprężonego powietrza. W przypadku metali nieżelaznych zalecany jest azot.

Metoda cięcia gazowego stosowana jest w przypadku stali konstrukcyjnych niskostopowych i niskowęglowych. Taki rodzaj cięcia nazywany jest również cięciem tlenowym, ponieważ polega na rozgrzaniu stali, utlenieniu i wydmuchaniu materiału za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem. Przy tej metodzie zalecane jest użycie acetylenu lub propanu.