Strefa Eksperta

Spawanie MIG/MAG 2021-11-05

Spawanie migomatem - techniki spawania MIG/MAG

Pośród wielu technik spawania metoda MIG/MAG należy do najbardziej rozpowszechnionych. Półautomat spawalniczy powszechnie zwany migomatem jest szczególnie polecany do zastosowań warsztatowych i przemysłowych. Technika ta wyróżnia się wydajnością, możliwością zautomatyzowania metody spawania, daje możliwość zespalania elementów o zróżnicowanych grubościach i spawania we wszystkich pozycjach.
Rys. 1. Przebieg spawania ze zmienną polaryzacją łuku 2021-07-13

Zastosowanie zrobotyzowanego systemu QIROX do realizacji specjalnych procesów spawalniczych

W artykule przedstawiono unikatową odmianę metody spawania MAG puls ze zmienną polaryzacją łuku – proces ColdWeld. Omówiono charakterystykę przebiegu tego procesu oraz występujące w nim zjawiska cieplne. Wskazano głównie obszary jego zastosowania, a także korzyści wynikające z wdrożenia tego procesu do produkcji.
Aplikacje zrobotyzowanego cięcia i ukosowania plazmą - jak Cloos radził sobie pod koniec XX wieku? 2021-07-13

Aplikacje zrobotyzowanego cięcia i ukosowania plazmą - jak Cloos radził sobie pod koniec XX wieku?

Robotyzacja procesów technologicznych, w tym spawania, wiąże się często z koniecznością wprowadzania zmian technologicznych w innych procesach. Zmiany te mogą dotyczyć przeróbek konstrukcyjnych produktu lub poprawy przygotowania detalu w celu zapewnienia odpowiedniej, wymaganej przez technologię zrobotyzowaną powtarzalności. Jak roboty Cloos radziły sobie z cięciem i ukosowaniem plazmą pod koniec XX wieku, kiedy na rynku dostępne były ROMATY? Polecamy niezwykle ciekawy powrót do historii robotyzacji...