Strefa Eksperta

Spawanie MMA 2024-06-26

Spawanie MMA – co to za metoda?

Spawanie MMA jest skrótem angielskiego terminu manual metal arc welding i oznacza spawanie elektrodami otulonymi. Inne określenia tej metody to SMAW (ang. shield metal arc welding) lub metoda 111.
Spawanie rur. Jak i czym spawać rury? 2024-05-07

Spawanie rur. Jak i czym spawać rury?

Spawanie rur jest procesem skupionym na łączeniu dwóch i więcej cylindrycznych elementów za pomocą wysokiej temperatury generowanej przez spawarkę – TIG, MIG lub orbitalną. Głównym zadaniem stawianym przed spawaniem rur jest uzyskanie jak najlepszego jakościowo połączenia, które powinno zapewniać trwałość oraz wytrzymałość na długie lata. Spawanie rur jest jednym z istotnych procesów w wielu branżach – zarówno związanych z kanalizacją i wodociągami, jak i produkcją paliw czy konstrukcyjną.
Pozycja spawania – PH, PA, PB, PF. Kompendium wiedzy 2024-04-10

Pozycja spawania – PH, PA, PB, PF. Kompendium wiedzy

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o pozycjach spawania opisanych w normach PN-EN / ISO. Na końcu tekstu zawarto klucz do skojarzenia oznaczeń europejskich z amerykańskimi AWS / ASME.
Cobot vs. robot spawalniczy: który wybrać? 2024-03-22

Cobot vs. robot spawalniczy: który wybrać?

Automatyzacja produkcji, braki kadrowe i dążenie do nieustannego podnoszenia jakości oraz wydajności stawiają specjalistów odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za procesy spawania przed nie lada wyzwaniem. Z tego względu istotnym elementem strategii firmy może okazać się implementacja cobota (robota współpracującego) lub zaawansowanego robota spawalniczego. Obydwa rozwiązania mają unikalne cechy, a zrozumienie różnic pomiędzy nimi pozwala dokonać właściwego wyboru dotyczącego wdrożenia najlepszego, z punktu widzenia firmy, zautomatyzowanego systemu spawania.
Spawanie aluminium – jak i czym spawać? 2024-02-16

Spawanie aluminium – jak i czym spawać?

Aluminium jest metalem bardzo wytrzymałym i charakteryzującym się niską temperaturą topnienia (- 660,3 stopni Celsjusza), trudno się go jednak spawa. Do jego obróbki używa się prądu przemiennego (AC), podczas gdy do pozostałych metali prądu stałego (DC). Spawanie aluminium odbywa się kilkoma metodami z wykorzystaniem różnego sprzętu zarówno do spawania „tradycyjnego”, jak i zrobotyzowanego.
Spawanie TIG: charakterystyka i zastosowania metody 2024-02-08

Spawanie TIG: charakterystyka i zastosowania metody

Spawanie TIG jest jedną z najczęściej stosowanych metod łączenia elementów, zwłaszcza w przypadku spawarek robotycznych. Pozwala na łączenie elementów ze stopów metali (żelaznych i nieżelaznych) w wyniku topienia brzegów materiału przez łuk spawalniczy przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej i prądu.
Spawanie stali nierdzewnej — jaka metoda będzie najlepsza? 2024-01-29

Spawanie stali nierdzewnej — jaka metoda będzie najlepsza?

Stal nierdzewna jest materiałem o charakterystycznych właściwościach fizykochemicznych. Pasywna wierzchnia warstwa tlenków powstała po dodaniu pierwiastków stopowych, zapobiega występowaniu korozji metalu. Jakie metody spawania stali nierdzewnej wybrać, aby zachować w nienaruszonym stanie powierzchnię chroniącą przed powstawaniem reakcji utleniania?
Dedykowane cele spawalnicze do spawania cobotem 2023-07-24

Dedykowane cele spawalnicze do spawania cobotem

Duże przedsiębiorstwa produkcyjne, oparte na procesach spawalniczych, muszą zwracać uwagę na szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem produkcji, optymalizacją procesów i stałą kontrolą warunków spawania. Gdy do tego dochodzi spawanie na dużych, otwartych przestrzeniach w sąsiedztwie traktów komunikacyjnych warto postawić na cele spawalnicze, w których w bezpiecznych i optymalnych warunkach spawać będzie na przykład cobot spawalniczy. Na jakie korzyści można liczyć przy inwestycji w cele spawalnicze, czyli specjalnie zabezpieczone pomieszczenia w których odbywa się spawanie?
Mity o zrobotyzowanych systemach spawalniczych 2023-06-19

5 mitów o zrobotyzowanych systemach spawalniczych

W dzisiejszym dynamicznym świecie, zrobotyzowane systemy spawalnicze stanowią rewolucję w przemyśle, przynosząc zaawansowane technologie i nowe możliwości. Jednak wraz z pojawieniem się coraz większej liczby informacji na temat tych systemów, pojawiają się także nieprawdziwe twierdzenia, które często przekształcają się w mitologiczne legendy. Nieprawdziwe tezy nie tylko wprowadzają dezinformację wśród potencjalnych użytkowników, ale również mogą zniechęcać przedsiębiorstwa do wykorzystania tych innowacyjnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach. Poznajmy je!