Spawania punktowe — jak i czym spawać tą metodą?

Spawanie punktowe - spawacz przy pracy Rozwój technologii spawalniczych gwarantuje coraz lepsze efekty spawania. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia do spawania punktowego MIG i TIG, zapewniające dużą prędkość przeprowadzenia zabiegu oraz wysoką jakość spoin. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega spawanie punktowe oraz jak i kiedy je przeprowadzać.

Spawanie punktowe – co to takiego i na czym polega?

W zakładach przemysłowych i warsztatach najczęściej wykonuje się spawanie ciągłe. Jego nieodłącznym uzupełnieniem jest właśnie spawanie punktowe. Polega ono na wykonaniu na niewielkim obszarze łączenia materiałów o małej grubości. Najczęściej przeprowadza się spawanie punktowe blach. Zabieg ten określa się również jako spawanie jednostronne. 
Spawanie punktowe to zgrzewanie elementów na zakładkę. Kiedy pojawia się pytanie: spawanie punktowe czy ciągłe, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:
  • cel spawania,
  • grubość materiałów,
  • dostępny sprzęt spawalniczy.

Na tej podstawie każdy fachowiec potrafi podjąć trafną decyzję, jakiego rodzaju spawanie przeprowadzić. Warto też wskazać na najczęstsze zastosowanie metody punktowej. Zdecydowanie najpowszechniejsze jest spawania punktowe karoserii. 

Spawarka umożliwiająca przeprowadzenie tego typu zabiegu jest niezbędna zarówno w zakładzie produkcyjnym, jak i w warsztacie. Wynika to z obecności w pojazdach licznych cienkich blach i niewielkich elementów, które łatwo poddają się takim profesjonalnym urządzeniom do spawania punktowego, które są dostępne w naszej ofercie. 



Spawanie punktowe – na czym to polega?

Zgrzewanie punktowe jest możliwe z wykorzystaniem wybranych spawarek. Najczęściej jest to spawarka typu TIG lub MIG. Spawanie punktowe TIG przeprowadza się zwykle z użyciem podręcznego pistoletu do spawania. 

W przypadku metody TIG kluczowym elementem jest nietopliwa elektroda wolframowa. Wskutek emisji prądu elektrycznego do elektrody, między nią a materiałem powstaje łuk elektryczny. Powoduje on stopienie materiału oraz ręcznie dodawanego spoiwa.

Spawanie punktowe migomatem to emisja prądu elektrycznego oraz automatyczne podawanie spoiwa w postaci stapianego drutu. Zarówno spawanie punktowe MIG, jak i TIG, dobywają się w osłonie gazowej. Funkcję ochronną pełni gaz obojętny, którym może być na przykład argon lub hel.


W tym miejscu należy zaznaczyć, że spawanie punktowe wymaga dużej precyzji. Zarówno spawanie punktowe elektrodą (TIG), jak i z wykorzystaniem automatycznie wysuwanego drutu, może zapewnić nam naprawdę świetne efekty. Warto pamiętać o takich kwestiach, jak właściwe określenie miejsca spawania punktowego. Oznaczenia są konieczne, aby spoina powstała we właściwym miejscu.


spawanie punktowe
Etap spawania punktowego podczas spawania konstrukcji stalowej, Cloos-Polska

Jakie materiały można spawać punktowo?

Zasadniczo nie ma większych ograniczeń w zakresie rodzajów materiałów, które można poddawać spawaniu punktowemu. Warto jednak wiedzieć o tym, że spawanie punktowe będzie dobrym wyborem jedynie dla cienkich materiałów. W przypadku tworzyw o sporej grubości zgrzewanie nie będzie skuteczne. Oczywiście kluczowe jest też dobranie odpowiedniego urządzenia. Sprawdź ofertę urządzeń spawalniczych Cloos-Polska