Strefa Eksperta

Spawanie aluminium – jak i czym spawać? 2024-02-16

Spawanie aluminium – jak i czym spawać?

Aluminium jest metalem bardzo wytrzymałym i charakteryzującym się niską temperaturą topnienia (- 660,3 stopni Celsjusza), trudno się go jednak spawa. Do jego obróbki używa się prądu przemiennego (AC), podczas gdy do pozostałych metali prądu stałego (DC). Spawanie aluminium odbywa się kilkoma metodami z wykorzystaniem różnego sprzętu zarówno do spawania „tradycyjnego”, jak i zrobotyzowanego.
Spawanie TIG: charakterystyka i zastosowania metody 2024-02-08

Spawanie TIG: charakterystyka i zastosowania metody

Spawanie TIG jest jedną z najczęściej stosowanych metod łączenia elementów, zwłaszcza w przypadku spawarek robotycznych. Pozwala na łączenie elementów ze stopów metali (żelaznych i nieżelaznych) w wyniku topienia brzegów materiału przez łuk spawalniczy przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej i prądu.
Spawanie stali nierdzewnej — jaka metoda będzie najlepsza? 2024-01-29

Spawanie stali nierdzewnej — jaka metoda będzie najlepsza?

Stal nierdzewna jest materiałem o charakterystycznych właściwościach fizykochemicznych. Pasywna wierzchnia warstwa tlenków powstała po dodaniu pierwiastków stopowych zapobiega występowaniu korozji metalu. Jakie metody spawania stali nierdzewnej wybrać, aby zachować w nienaruszonym stanie powierzchnię chroniącą przed powstawaniem reakcji utleniania?
Dedykowane cele spawalnicze do spawania cobotem 2023-07-24

Dedykowane cele spawalnicze do spawania cobotem

Duże przedsiębiorstwa produkcyjne, oparte na procesach spawalniczych muszą zwracać uwagę na szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem produkcji, optymalizacją procesów i stałą kontrolą warunków spawania. Gdy do tego dochodzi spawanie na dużych, otwartych przestrzeniach w sąsiedztwie traktów komunikacyjnych warto postawić na cele spawalnicze, w których w bezpiecznych i optymalnych warunkach spawać będzie na przykład cobot spawalniczy. Na jakie korzyści można liczyć przy inwestycji w cele spawalnicze, czyli specjalnie zabezpieczone pomieszczenia w których odbywa się spawanie?
Mity o zrobotyzowanych systemach spawalniczych 2023-06-19

5 mitów o zrobotyzowanych systemach spawalniczych

W dzisiejszym dynamicznym świecie, zrobotyzowane systemy spawalnicze stanowią rewolucję w przemyśle, przynosząc zaawansowane technologie i nowe możliwości. Jednak wraz z pojawieniem się coraz większej liczby informacji na temat tych systemów, pojawiają się także nieprawdziwe twierdzenia, które często przekształcają się w mitologiczne legendy. Nieprawdziwe tezy, nie tylko wprowadzają dezinformację wśród potencjalnych użytkowników, ale również mogą zniechęcać przedsiębiorstwa do wykorzystania tych innowacyjnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach. Poznajmy je!
Spawanie punktowe - spawacz przy pracy 2022-07-12

Spawania punktowe — jak i czym spawać tą metodą?

Rozwój technologii spawalniczych gwarantuje coraz lepsze efekty spawania. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia do spawania punktowego MIG i TIG, zapewniające dużą prędkość przeprowadzenia zabiegu oraz wysoką jakość spoin. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega spawanie punktowe oraz jak i kiedy je przeprowadzać.
Podstawy projektowania konstrukcji zoptymalizowanych pod kątem spawania zrobotyzowanego 2022-06-23

Podstawy projektowania konstrukcji zoptymalizowanych pod kątem spawania zrobotyzowanego. Przepis na udane spawanie

W jaki sposób efektywnie projektować konstrukcje stalowe zoptymalizowane pod kątem spawania zrobotyzowanego? Jakich błędów unikać, a o jakich zasadach koniecznie pamiętać? W naszym "przepisie" przekrojowo przedstawiamy najważniejsze zasady w omawianym temacie.
Oznaczenie spoin na rysunku technicznym 2022-06-07

Oznaczanie spoin na rysunku technicznym

Połączenia spawane to obecnie jedne z najczęściej stosowanych metod połączeń nierozłącznych. Swoją dużą popularność zawdzięczają przede wszystkim wysokiej uniwersalności oraz dużym możliwościom w kwestii doboru techniki spawania, materiału dodatkowego czy rodzaju umieszczonej spoiny.
Gaz do migomatu 2022-02-22

Jaki gaz do migomatu? Jak dobrać właściwy rodzaj i na co zwracać uwagę?

Gazy osłonowe używane do spawania metodą MIG/MAG spełniają kluczowe zadanie w całym procesie. Osłona gazowa chroni gorący, stopiony metal, który ma utworzyć spoinę przed szkodliwym wpływem powietrza atmosferycznego oraz tworzy dogodne warunki do jarzenia się łuku elektrycznego.